Skip to product information
Acer Aspire 16 AI-70AJ Intel Core Ultra 7 258V 8 2.2 GHz 32 GB 1,000 GB Intel Arc Graphics 140V Shared Memory Windows 11 Home
€1.101,00 EUR
Multimedia Notebook, 16 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, Intel Core Ultra 7 258V, 32 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Intel Arc Graphics 140V, Windows 11 Home, battery life 17.5 h, 1.49 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Acer Aspire |
Display
| Display Size | 16 inch |
| Screen Diagonal | 40.64 cm |
| Display Technology | WUXGA |
| Display Resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | Widescreen, Touchscreen, OLED |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Processor Codename | Lunar Lake |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max. Turbo Clock | 4.8 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 17 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
| Bit Architecture | 64 Bit |
AI
| AI Processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | Microphone Input, Headphone Output, 2 x USB 4.0, 1 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 Power Delivery |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | microSD |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Power Supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 17.5 h |
| Number of Cells | 4 |
| Watt-hours | 65 Wh |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 25 cm |
| Height | 16 mm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 1.49 kg |
Further Features
| Features | USB-C, Card Reader, Webcam |
| Market Launch | 2025 |