Skip to product information
Acer Aspire 16 AI A16-52M-73EZ
€957,00 EUR
Multimedia Notebook, 16 inch, WUXGA, aspect ratio 16:10, Intel Core Ultra 7 256V, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, Intel Arc Graphics 140V, Windows 11 Home, battery life 17.5 h, 1.49 kg
general
| Notebook type | Multimedia Notebook |
| Series | Acer Aspire |
Display
| Display size | 16 inch |
| Display technology | WUXGA |
| Display resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Displays | Widescreen, OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V |
Memory
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card | Intel Arc Graphics 140V |
| Video outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | Microphone input, headphone output, 2 x USB 4.0, 1 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 Power Delivery |
| Card reader | integrated |
| Supported card types | microSD |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera function | HD capable |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Power supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery life | 17.5 h |
| Number of cells | 4 |
| Watt-hours | 65 Wh |
Dimensions & Weight
| Form factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 25 cm |
| Height | 16 mm |
| Width | 35.5 cm |
| Weight | 1.49 kg |
Further features
| Market launch | 2025 |