Skip to product information
Acer Iconia Tab A10-21-A0AU Silver
€211,00 EUR
Gaming tablet, 10.1 inch, screen resolution 1,280 x 800 pixels, 4 GB RAM, 64 GB, Android 14, microSDXC, 8 MP, battery life 10 h, 450 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| Series | Acer Iconia |
| suitable for | Games |
Display
| Display size | 10.1 inch |
| Screen diagonal | 25.654 cm |
| Screen resolution | 1,280 x 800 pixels |
| Display type | IPS, LED-backlight, Widescreen, Touchscreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
Processor
| Clock frequency | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Allwinner |
Memory
| RAM | 4 GB |
Storage
| Internal storage | 64 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 14 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSDXC |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| Mobile data communication | without mobile data |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Front camera | 5.0 Megapixel |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 2 |
Power supply
| Battery life | 10 h |
Dimensions & Weight
| Design | Slate PC |
| Color | silver |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 24.1 cm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 450 g |
Other features
| Connections | Headphone output, USB-C |
| Features | Dual-band antenna, speaker |
| Market launch | 2024 |