Skip to product information
Acer Iconia Tab A12-11MN-A648
€218,00 EUR
Gaming tablet, 12 inch, screen resolution 2,000 x 1,200 pixels, 4 GB RAM, 128 GB, Android 15, microSD, 8 MP, battery life 10 h, 580 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| Series | Acer Iconia |
| Certification | IP42 |
| suitable for | gaming, work, movies, school |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 82h 55min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | B |
| Battery life in cycles | 800 x |
| Ingress protection rating | IP42 |
Display
| Display size | 12 inch |
| Screen diagonal | 30.48 cm |
| Screen resolution | 2,000 x 1,200 pixels |
| Display type | LED-backlit, widescreen, touchscreen, IPS |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 16:10 |
Processor
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Allwinner |
| Processor | Allwinner A733 |
RAM
| RAM | 4 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 15 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| Mobile data communication | without cellular |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Front camera | 5.0 Megapixel |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G52 MC1 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery life | 10 h |
| Number of cells | 2 |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | grey |
| Length | 17.5 cm |
| Width | 28.1 cm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 580 g |
Further features
| Ports | USB-C, headphone output, microphone input |
| USB version | USB 2.0 |
| Market launch | 2025 |