Skip to product information
Acer Iconia V11-22M-89QE
€310,00 EUR
Gaming tablet, 11 inch, screen resolution 1,920 x 1,200 pixels, 8 GB RAM, 256 GB, Android 14, microSD, 8 MP, battery life 13 h, 550 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, LTE tablet |
| Series | Acer Iconia |
| suitable for | Games, movies |
Display
| Display size | 11 inch |
| Screen diagonal | 27.94 cm |
| Screen resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Display type | IPS, LED backlight, widescreen, touchscreen |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Aspect ratio | 16:10 |
Processor
| Clock speed | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek MT |
| Processor | MediaTek MT8781 |
RAM
| RAM | 8 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 14 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| max. memory expansion | 1,000 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| Mobile data communication | LTE, 4G |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Front camera | 5.0 Megapixel |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 2 |
Power supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery life | 13 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Color | green |
| Length | 16.9 cm |
| Width | 25.6 cm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 550 g |
Further features
| Connections | USB-C, headphone output |
| USB version | USB 2.0 |
| Features | Speakers |
| Market launch | 2024 |