Skip to product information
Acer Iconia V11 NT.LHQEE.001
€201,00 EUR
Gaming Tablet, 11 inch, screen resolution 1,920 x 1,200 pixels, 6 GB RAM, 128 GB, Android 14, microSD, 8 MP, battery life 13 h, 550 g
general
| Tablet Types | Gaming Tablet, Android Tablet, WiFi Tablet |
| Series | Acer Iconia |
| suitable for | gaming, movies |
Display
| Display Size | 11 inch |
| Screen Diagonal | 27.94 cm |
| Screen Resolution | 1,920 x 1,200 pixels |
| Display Type | IPS, LED-backlit, Widescreen, Touchscreen |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Processor
| Clock Speed | 2 GHz |
| Processor Core | Octa-Core |
| Processor Cores | 8 |
| Processor Manufacturer | MediaTek |
| Processor Type | MediaTek MT |
| Processor | MediaTek MT8768N |
RAM
| RAM | 6 GB |
Storage
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | Flash memory |
Operating System
| Operating System | Android 14 |
Expandable Storage
| Card Reader | integrated |
| Supported Memory Cards | microSD |
| Readable Formats | microSD |
| Max. Storage Expansion | 1,000 GB |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN Standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.2 |
| Mobile Data Communication | without cellular |
Camera
| Max. Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera | 5.0 megapixels |
Sound
| Speaker System | Stereo |
| Number of Speakers | 2 |
Power Supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 13 h |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Color | grey |
| Length | 16.9 cm |
| Width | 25.6 cm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 550 g |
Other Features
| Connections | USB-C, headphone output |
| USB Version | USB 2.0 |
| Features | Speakers |
| Market Launch | 2024 |