Skip to product information
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R9HQ
€1.361,00 EUR
Gaming Notebook, 17.3 inch, Full HD, Aspect Ratio 16:9, AMD Ryzen 7 260, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD Storage, NVIDIA GeForce RTX 5070, Graphics Memory 8 GB, Windows 11 Home, Battery Life 10.5 h, 2.71 kg
general
| Notebook Type | Gaming Notebook |
| Series | Acer Nitro |
Display
| Display Size | 17.3 inch |
| Screen Diagonal | 43.942 cm |
| Display Technology | Full HD |
| Display Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Displays | IPS, Widescreen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Processor
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| Processor Codename | Hawk Point |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Frequency | 3.8 GHz |
| Max. Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 35 Watts |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 24 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory | 12288 MB, 8192 MB / 8 GB |
| Graphics Memory Type | GDDR7 |
| Graphics Features | NVIDIA CUDA, OpenGL 4.6, NVIDIA DLSS 4, OpenCL 3.0, DirectX 12 Ultimate, Raytracing |
| Video Output | HDMI |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
| Bit Architecture | 64 Bit |
AI
| AI Processor | AMD Ryzen AI |
Connectivity
| Ports | 3 x USB 3.2, 1 x USB 4.0, Headphone Output, Microphone Input |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | microSD |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth, Ethernet |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| LAN Standard | Gigabit Ethernet |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 10.5 h |
| Watt-hours | 76 Wh |
| Power Adapter | 135 Watts |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 27.6 cm |
| Height | 24 mm |
| Width | 40.1 cm |
| Weight | 2.71 kg |
Other Features
| Equipment | USB-C, Speakers, Card Reader, Webcam |
| Market Launch | 2025 |