Skip to product information
Acer PM161Q B1
€100,00 EUR
Full HD Monitor, 15.6 inch, 1,920 x 1,080 pixels, 60 Hz, IPS, 16:9, response time 4 ms, brightness 250 cd/m², Adaptive Sync, with speaker
general
| Product types | Full HD Monitor, Portable Monitor |
Image properties
| Screen size | 15.6 inch |
| Screen diagonal | 39.6 cm |
| Panel technology | IPS |
| Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Screen format | 16:9 |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio | 100,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Displayable colors | 16.7 million |
| Backlight | LED Backlight |
| Pixel pitch | 0.179 mm |
Connections
| Number of HDMI inputs | 1 |
| HDMI version | HDMI 1.4 |
| Number of USB-C ports | 1 |
| Audio connections | Audio-Out (3.5mm jack) |
Features
| Synchronization | Adaptive Sync |
| Integrated devices | Speaker |
| Speaker power | 2 x 1 Watt |
Design
| Frame color | black |
Energy consumption
| Energy efficiency class SDR | D |
| Power consumption SDR | 9 kWh/1000h |
| Energy efficiency class HDR | F |
| Power consumption HDR | 11 kWh/1000h |
Dimensions and scope of delivery
| Dimensions with stand (WxHxD) | 355.4 x 221 x 10 mm |