Skip to product information
Alienware 18 Area-51 M497W
€5.875,00 EUR
Gaming Notebook, 18 inch, WQXGA, aspect ratio 16:10, refresh rate 300 Hz, Intel Core Ultra 9 275HX, 64 GB RAM, 2,000 GB SSD storage, NVIDIA GeForce RTX 5090, Windows 11 Home, 4.34 kg
general
| Notebook type | Gaming Notebook |
| Series | Alienware Area-51 |
Display
| Display size | 18 inch |
| Screen diagonal | 45.72 cm |
| Display technology | WQXGA |
| Display resolution | 2,560 x 1,600 pixels |
| Display | Widescreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Response time | 3 ms |
| Refresh rate | 300 Hz |
Processor
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor type | Intel Core Ultra 9 |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Processor codename | Arrow Lake-HX |
| Number of processor cores | 24 |
| Clock frequency | 2.7 GHz |
| Max. turbo frequency | 5.4 GHz |
| Max. power consumption (TDP) | 55 Watt |
| Cache level | L3 |
| Cache | 36 MB |
RAM
| RAM | 64 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 2,000 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | NVIDIA |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Graphics memory type | GDDR7 |
| Graphics features | NVIDIA CUDA, OpenGL 4.6, NVIDIA DLSS 4, OpenCL 3.0, DirectX 12 Ultimate, Raytracing |
| Video outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
AI
| AI processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | Headphone output, Microphone input, 2 x USB 4.0, 2 x USB 3.2 |
| Card reader | integrated |
| Supported card types | SD |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | 2.0 Megapixels |
| Camera function | HD-capable |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of speakers | 4 |
| Speaker power | 4 x 2 Watt |
| Speaker system | Dolby Atmos |
Power supply
| Number of cells | 6 |
| Watt-hours | 96 Wh |
Dimensions & weight
| Form factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 32 cm |
| Height | 24 mm |
| Width | 41 cm |
| Weight | 4.34 kg |
Other features
| Features | USB-C, speakers, card reader, webcam |
| Market launch | 2025 |