Skip to product information
Alligator S6600 Duo Blue
€89,00 EUR
LTE Smartphone, 6.6 inch, HD, 4 GB RAM, 64 GB internal memory, SC9863A, Android 14, 4,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2025 |
Display
| Display size | 6.6 inch / 16.764 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | Color display |
| Display aspect ratio | 20:9 |
Main camera
| Camera 1 | 13MP |
| Flash | LED flash |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 64 GB |
| Max. memory expansion | 512 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | SC9863A |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, BeiDou, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G |
| Mobile data communication | LTE |
| Local connections | Bluetooth, WLAN |
| Bluetooth version | 4.2 |
Interfaces
| Ports | 3.5mm jack, USB-C |
Housing
| Color | blue |
| Height | 166.3 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Depth | 9.6 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 4,000 mAh |
| Battery features | replaceable battery |
Further features
| Integrated security features | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, charger, battery |