Skip to product information
AlldoCube Ultra Pad 256GB Grey
€348,00 EUR
Gaming tablet, 12.95 inch, screen resolution 2,880 x 1,840 pixels, refresh rate 144 Hz, 12 GB RAM, 256 GB, Android 15, microSD, 13 MP
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet |
| Certification | IP42 |
| suitable for | Gaming, Work, School |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 75h 35min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | B |
| Battery life in cycles | 1,100 x |
| Ingress protection rating | IP42 |
Display
| Display size | 12.95 inch |
| Screen diagonal | 32.893 cm |
| Screen resolution | 2,880 x 1,840 pixels |
| Display type | LED-backlit, touchscreen, IPS |
| Touchscreen | Multi-touch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Refresh rate | 144 Hz |
Processor
| Clock speed | 1.9 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 |
RAM
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 15 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ax |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
Camera
| Max. camera resolution | 13 MP |
| Camera features | Autofocus, LED flash |
| Front camera | 5.0 megapixels |
Sound
| Number of speakers | 8 |
Power supply
| Battery | Lithium polymer |
| Battery capacity | 15,000 mAh |
Dimensions & weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | gray |
| Length | 19.1 cm |
| Width | 29.2 cm |
| Height | 8 mm |
Other features
| Ports | USB-C |
| USB version | USB 3.1 |
| Features | USB direct connection, dual-band antenna |
| Tablet sensors | Accelerometer, ambient light sensor, Hall sensor |
| Market launch | 2025 |