Skip to product information
Allnet MT10RK3568A11POENFC-LTE
€441,00 EUR
Android tablet, 10.1 inch, screen resolution 1,280 x 800 pixels, 2 GB RAM, 16 GB, Android 8, battery life 11 h, 740 g
general
| Tablet types | Android Tablet, LTE Tablet |
Display
| Display size | 10.1 inch |
| Screen diagonal | 25.654 cm |
| Screen resolution | 1,280 x 800 pixels |
| Display type | Touchscreen, IPS, LED backlight, widescreen, LCD |
| Touchscreen | Multitouch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brightness | 280 cd/m² |
Processor
| Clock speed | 1.6 GHz |
| Processor core | Quad-core |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Rockchip |
| Processor type | Rockchip RK |
| Processor | Rockchip RK 3288 |
RAM
| RAM | 2 GB |
Storage
| Internal storage | 16 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating System
| Operating System | Android 8 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | SD |
Communication
| Data communication | Bluetooth, NFC, Ethernet, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n |
| Bluetooth version | Bluetooth 4.0 |
| LAN standard | Gigabit Ethernet |
| Mobile data communications | LTE, 4G |
Camera
| Front camera | 2.0 Megapixels |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 2 |
Power supply
| Battery life | 11 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Color | black |
| Weight | 740 g |
Further features
| Ports | USB |
| USB versions | USB 2.0, Micro-USB 2.0 |
| Features | Dual-band antenna, speaker |
| Market launch | 2023 |