Skip to product information
Amazon Echo Dot (5th Generation, 2022) Kids Dragon Design
€51,00 EUR
WLAN speaker, with hands-free function, smart home, 1.0 mono, 1-way, Bluetooth, Amazon Alexa, WLAN 802.11ac
general
| Product types | WLAN speaker, Bluetooth speaker, smart speaker |
Operation
| Principle | active |
| Power supply | mains operation |
Features
| integrated devices | microphone |
| Functions | parental control, streaming, hands-free function, automatic shut-off, smart home control |
| available music services | Spotify, Amazon Music, Apple Music, Audible, Radio Teddy, amazon kids+ |
| Control via | buttons, app, voice |
| Smartphone control app | Alexa App |
| Control features | volume control, mute, Bluetooth pairing, call answering, alarm clock |
| App available for | Android, iOS, Fire OS |
Performance
| Speaker System | 1.0 Mono |
| System | 1-way |
Connections
| Bluetooth Codec | SBC |
| Bluetooth profiles | A2DP, HFP (Handsfree) |
| Wireless transmissions | Bluetooth, WLAN |
| WLAN specifications | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac |
Design
| Housing material | plastic |
| Colour | violet |
Construction
| Number of full-range drivers | 1 |
| Full-range chassis | 44 mm |
Smart Home
| Voice assistant | Alexa |
Dimensions and scope of delivery
| Weight | 340 g |
| Scope of delivery | power supply, instruction manual |
| Width | 100 mm |
| Height | 89 mm |
| Depth | 100 mm |
Further features
| Compatibilities | other devices with Bluetooth, smartphone, tablet, notebook |
| Areas of application | living room, mobile phone |