Skip to product information
AOC 27G42E
€105,00 EUR
Full HD Monitor, 27 inch, 1,920 x 1,080 pixels, 180 Hz, IPS, 16:9, response time 1 ms, 1,000:1, pixel density 81.59 ppi, brightness 300 cd/m², Adaptive Sync
general
| Product types | Full HD monitor, Gaming monitor |
| Game types | FPS, Racing, RPG, RTS, Sport |
Image properties
| Screen size | 27 inches |
| Screen diagonal | 68.6 cm |
| Panel technology | IPS |
| Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Screen format | 16:9 |
| Refresh rate | 180 Hz |
| Response time | 1 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1,000:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Displayable colors | 16.7 million |
| FOV | 178/178 ° |
| Backlight | White LED |
| Color spaces | DCI-P3 94%, AdobeRGB 91.7%, sRGB 128% |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| Horizontal frequency range | 30 - 200 kHz |
| Vertical frequency range | 48 - 180 Hz |
| Display settings | Game mode |
Connections
| Number of HDMI inputs | 1 |
| HDMI version | HDMI 2.0 |
| Number of DisplayPort inputs | 1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 1.4 |
| Audio connections | Headphone output (3.5mm jack) |
Features
| Synchronization | Adaptive Sync |
| Functions | HDR10, Low Blue Light, flicker-free |
| Comfort features | Wall mountable, multi-language OSD, OSD software |
| Equipment | Kensington Lock |
| Network functions | without |
| Touchscreen | without |
| OSD languages | English, Ukrainian, Turkish, Polish, German, Portuguese, Spanish, French, Finnish, Korean, Japanese, Traditional Chinese, Simplified Chinese, Swedish, Dutch, Italian, Croatian, Russian, Czech |
| Manufacturer special features | Crosshairs-Overlays |
| Suitable for | Office, Gaming |
Design
| VESA standard | 100 x 100 |
| Ergonomic feature | Tilt function (tiltable) |
| Tilt range | -3 - 21 ° |
| Display surface | Anti-Reflection |
| Frame color | black |
| Frame surface | matte |
| Frame feature | Slim frame |
| Stand color | black |
| Stand shape | round |
Energy consumption
| SDR energy efficiency class | E |
| SDR power consumption | 21 kWh/1000h |
| HDR energy efficiency class | G |
| HDR power consumption | 28 kWh/1000h |
Eco-features
| Eco-label | EU energy label |
Dimensions and scope of delivery
| Scope of delivery | HDMI cable, DisplayPort cable, power cable |
| Dimensions without stand (WxHxD) | 613.9 x 366.3 x 51.2 mm |
| Weight without stand | 3.44 kg |
| Dimensions with stand (WxHxD) | 613.9 x 449.7 x 197.6 mm |
| Weight with stand | 3.83 kg |
| Dimensions with packaging (WxHxD) | 690 x 454 × 126 mm |
| Weight with packaging | 6.4 kg |