Skip to product information
Apple iPad Air 11 256GB WiFi space gray 2026
€740,00 EUR
Gaming tablet, 11 inches, screen resolution 2,360 x 1,640 pixels, 12 GB RAM, 256 GB, iPadOS, Apple Intelligence, 12 MP, battery life 9 h, 465 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, iOS tablet, WiFi tablet |
| Series | Apple iPad, Apple iPad Air |
| Certification | IP42 |
| suitable for | Games |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 62h 00min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP42 |
Display
| Display size | 11 inches |
| Screen diagonal | 27.94 cm |
| Screen resolution | 2,360 x 1,640 pixels |
| Display type | IPS, LED backlight, True Tone, Liquid Retina |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | Apple M4 |
| Processor | Apple M4 |
RAM
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | iPadOS |
Expandable storage
| Card reader | without |
AI
| AI feature | Apple Intelligence |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 6.0 |
| Mobile data communication | without mobile data |
Camera
| Max. camera resolution | 12 MP |
| Camera features | Autofocus, digital zoom, panorama function, HDR, image stabilization, geotagging, continuous shooting mode |
| Video recording | 720p, 1080p, 4K |
| Camera position | Top right rear |
| Front camera | 12.0 megapixels |
| Selfie recording features | Continuous shooting mode, HDR, image stabilization |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 2 |
| Supported audio formats | MP3, AAC, FLAC |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M4 Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Supported video formats | H.264, HEVC |
Power supply
| Battery | Lithium-polymer |
| Battery life | 9 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Color | gray |
| Length | 24.8 cm |
| Width | 17.9 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 465 g |
Further features
| Connections | USB, Smart Connector, Magnetic Connector, USB-C |
| USB version | USB 3.1 |
| Features | Dual-band antenna, speakers, microphone |
| Special features | Anti-fingerprint coating, anti-reflective coating |
| Tablet sensors | Accelerometer, gyroscope, brightness sensor, fingerprint sensor, E-compass, barometer |
| Physical buttons | Power button, volume controls |
| Input method | Virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint reader |
| Scope of delivery | Tablet, USB-C cable |
| Market launch | 2026 |