Skip to product information
Apple iPad Air 13 512GB WiFi purple 2026
€1.210,00 EUR
Gaming tablet, 13 inch, screen resolution 2,732 x 2,048 pixels, 12 GB RAM, 512 GB, iPadOS, Apple Intelligence, 12 MP, battery life 9 h, 617 g
general
| Tablet Types | Gaming Tablet, iOS Tablet, WiFi Tablet |
| Series | Apple iPad, Apple iPad Air |
| Certification | IP42 |
| suitable for | gaming, work, school |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 72h 00min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP42 |
Display
| Display size | 13 inch |
| Screen diagonal | 33.02 cm |
| Screen resolution | 2,732 x 2,048 pixels |
| Display type | IPS, LED backlight, Retina, True Tone, Liquid Retina |
| Touchscreen | capacitive, multi-touch |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 600 cd/m² |
Processor
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | Apple M4 |
| Processor | Apple M4 |
Memory
| RAM | 12 GB |
Storage
| Internal storage | 512 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating System
| Operating System | iPadOS |
Expandable storage
| Card reader | without |
AI
| AI feature | Apple Intelligence |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 6.0 |
| Mobile data communication | without cellular |
Camera
| Max. camera resolution | 12 MP |
| Camera features | Autofocus, Digital zoom, Panorama function, HDR, Image stabilization, Geotagging, Burst mode |
| Video recording | 720p, 1080p, 4K |
| Camera position | Rear top right |
| Front camera | 12.0 Megapixel |
| Selfie recording features | Burst mode, HDR, Image stabilization |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 2 |
| Supported audio formats | MP3, AAC, FLAC |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M4 Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Supported video formats | H.264, HEVC |
Power Supply
| Battery | Lithium polymer |
| Battery life | 9 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Color | purple |
| Length | 28.1 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 617 g |
Other features
| Connectivity | USB, Smart Connector, Magnetic Connector, USB-C |
| USB version | USB 3.1 |
| Equipment | Dual-band antenna, Speakers, Microphone |
| Special features | Anti-fingerprint coating, Anti-reflective coating |
| Tablet sensors | Accelerometer, Gyroscope, Brightness sensor, Fingerprint sensor, E-compass, Barometer |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Input method | Virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint Reader |
| Scope of delivery | Tablet, USB-C cable |
| Market launch | 2026 |