Skip to product information
Apple iPad Air (2022)
€491,00 EUR
Gaming tablet, 10.9 inch, display resolution 2,360 x 1,640 pixels, 8 GB RAM, iPadOS, 12 MP
general
| Tablet types | Gaming tablet, iOS tablet |
| Series | Apple iPad Air |
| suitable for | Games, Movies |
Display
| Display size | 10.9 inches |
| Screen diagonal | 27.686 cm |
| Screen resolution | 2,360 x 1,640 pixels |
| Display type | Liquid Retina, IPS, LED backlight, True Tone |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | Apple M1 |
| Processor | Apple M1 |
Memory
| RAM | 8 GB |
Storage
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | iPadOS |
expandable storage
| Card reader | without |
Communication
| Data communication | WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.0 |
Camera
| max. camera resolution | 12 MP |
| Camera features | Image stabilization, autofocus, panorama function, HDR, burst mode, geotagging, digital zoom |
| Video recording | 4K, 1080p, 720p |
| Camera position | Top right on the back |
| Front camera | 12.0 Megapixels |
| Selfie recording features | HDR, burst mode, image stabilization |
Sound
| Speaker system | Stereo |
| Number of speakers | 2 |
| Speaker positions | top left, bottom left, top right, bottom right |
| supported audio formats | AAC, MP3, FLAC |
Graphics
| supported video formats | H.264, HEVC |
Power supply
| Battery | Lithium polymer |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Length | 24.8 cm |
| Width | 17.9 cm |
| Height | 6 mm |
Further features
| Connections | USB, Smart Connector, Magnetic Connector, USB-C |
| USB version | USB 3.1 |
| Equipment | Dual-band antenna, speaker, microphone |
| Special features | Anti-reflective coating, anti-fingerprint coating |
| Tablet sensors | Gyroscope, accelerometer, barometer, ambient light sensor, fingerprint sensor, E-compass |
| Physical buttons | Volume control, power button |
| Input method | virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint reader |
| Scope of delivery | Tablet, USB-C cable, power adapter |
| Market launch | 2022 |