Skip to product information
Apple iPad Pro 11 256GB WiFi black 2024
€1.065,00 EUR
Gaming tablet, 11 inch, screen resolution 2,420 x 1,668 pixels, refresh rate 120 Hz, 8 GB RAM, 256 GB, iPadOS, 12 MP, battery life 9 h, 446 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, iOS tablet, WiFi tablet |
| Series | Apple iPad, Apple iPad Pro |
| suitable for | gaming |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 73h 00min |
| Reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP42 |
Display
| Display size | 11 inch |
| Screen diagonal | 27.94 cm |
| Screen resolution | 2,420 x 1,668 pixels |
| Display type | touchscreen, IPS, OLED, True Tone, Ultra Retina XDR |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Processor core | Deca-Core |
| Processor cores | 10 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | Apple M4 |
| Processor | Apple M4 |
Memory
| RAM | 8 GB |
Storage
| internal storage | 256 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating System
| Operating System | iPadOS |
expandable memory
| Card reader | without |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| mobile data communication | without mobile data |
| SIM card | eSIM |
Camera
| max. camera resolution | 12 MP |
| Camera functions | autofocus, digital zoom, LED flash, panorama function, HDR, image stabilization, face detection, geotagging, continuous shooting mode, HD-capable, LiDAR scanner |
| Video recording | 720p, 1080p, 4K |
| Front camera | 12.0 megapixels |
| Selfie recording functions | face detection, continuous shooting mode, HDR, image stabilization |
Sound
| Speaker system | stereo |
| Number of speakers | 4 |
| Speaker positions | bottom left, bottom right, top left, top right |
| supported audio formats | MP3, AAC, FLAC |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M4 Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| supported video formats | H.264, HEVC |
Power supply
| Battery | Lithium-Polymer |
| Battery life | 9 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Casing | aluminum |
| Color | black |
| Length | 25 cm |
| Width | 17.8 cm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 446 g |
Further features
| Connections | Smart Connector, Thunderbolt, USB-C, Magnetic Connector |
| USB version | USB 4.0 |
| Features | HD front camera, dual-band antenna, speakers |
| Special features | anti-fingerprint coating, anti-reflection coating |
| Tablet sensors | accelerometer, gyroscope, ambient light sensor, e-compass, barometer |
| physical buttons | power button, volume control |
| integrated security | Face Recognition |
| pre-installed apps | iTunes, Safari, FaceTime, Apple App Store, Photo Booth, Siri, Apple TV |
| compatible with | Microsoft Windows 7, Apple Mac OS X, Microsoft Windows 8, Microsoft Windows 10 |
| Scope of delivery | Tablet, USB-C cable |
| Market launch | 2024 |