Skip to product information
Apple iPhone 16 512GB White
€1.102,00 EUR
5G mobile phone, 6.1 inch, Full HD, 60 Hz, 48 MP, 8 GB RAM, 512 GB internal storage, A18, iOS 18, 3,561 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, AI mobile phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone class | High-end |
| Product highlights | latest 5G mobile standard, pressure-sensitive camera button, WiFi 7, bright display |
Display
| Display size | 6.1 inch / 15.494 cm |
| Display resolution | 2,556 x 1,179 pixels / Full HD |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Always On Display, True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, HDR 10, Super Retina XDR OLED, Dynamic Island |
| Display material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 461 ppi |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | 4k video recording, optical image stabilization, dual camera |
| Camera 1 | Wide angle, 26mm, OIS, f/1.6, 48MP |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, f/2.2, 13mm, 120°, 12MP |
| Flash | Dual Tone LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Continuous Autofocus (CAF), Phase Focus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | Smile detection, continuous shooting, panorama, macro, night mode, red-eye correction, program automatic, bokeh mode, portrait mode, pro mode, AI functions, scene recognition, HDR, slow motion, stereo video recording, time lapse |
| Main camera video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
| Camera feature | Focus Pixel, Deep Fusion, Sensor Shift, Photonic Engine, Smart HDR 5, Spatial Videos, Spatial Photos |
| DxO Mark (Camera index) | 147 |
| DxO Mark | 163 (maximum value awarded 05/2024) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide angle, 12MP, 23mm, f/1.9 |
| Selfie flash | Display flash |
| Selfie recording function | Phase Focus (PDAF) |
| Selfie video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | A18 |
| Processor core | Hexa-Core (6) |
| Max CPU clock speed | 4.04 GHz |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 1,700,000 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), brightness sensor, gyroscope, proximity sensor, magnetometer, barometer |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | iOS 18 |
| AI functions | Object search in images, image editing, summarizing information, improved photo capture, Apple Intelligence |
| AI feature | Visual Intelligence |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local connections | Ultra-wideband sensor (UWB), Bluetooth, WLAN, dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 7, WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, DisplayPort |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | white |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing properties | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 6.0m for 30 min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, function button (freely assignable), volume control, camera button |
| Weight | 170 g |
| Height | 147.6 mm |
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 3,561 mAh |
| Battery characteristics | fixed battery, fast charging function, wireless charging, MagSafe |
| Charging current specifications | 7.5W Wireless Charging, 25W MagSafe Wireless Charging |
| Video playback | up to 22 h |
| Audio playback | up to 80 h |
Further features
| Accessibility | Hearing aid compatible, hands-free, voice control, TTY support, vibration alarm, one-handed mode, RTT support |
| Integrated security features | Face recognition, accident detection, emergency SOS via satellite |
| Scope of delivery | USB cable, quick guide |