Skip to product information
Apple iPhone 16 Pro 1TB Titanium White
€1.526,00 EUR
5G mobile phone, 6.3 inch, Full HD, 120 Hz, 48 MP, 1,000 GB internal storage, A18 Pro, iOS 18, 3,582 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, AI mobile phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | latest 5G mobile standard, bright display, pressure-sensitive camera button, optical camera zoom, WiFi 7 |
Display
| Display size | 6.3 inch / 16.002 cm |
| Display resolution | 2,622 x 1,206 pixels / Full HD |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display features | Always On Display, True Tone, Haptic Touch, Dolby Vision, ProMotion, LTPO panel, Super Retina XDR OLED, Dynamic Island |
| Display material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Pixel density | 458 ppi |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, optical image stabilization, optical zoom, LiDAR sensor, 4k video recording |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 48MP, OIS |
| Camera 2 | Ultra-wide-angle, 13mm, 120°, f/2.2, 48MP |
| Camera 3 | Telephoto camera, periscope camera, 12MP, f/2.8 |
| Camera 4 | ToF camera, LiDAR scanner |
| Flash | Dual Tone LED flash |
| Focus functions | Hybrid autofocus, Dual Pixel autofocus, Continuous autofocus (CAF), Phase-focus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 5x |
| Digital zoom | 25x |
| Recording functions | Continuous shooting, Panorama, Macro, Night mode, Red-eye correction, Exposure control, Program auto, Bokeh mode, Portrait mode, Pro mode, AI functions, Scene recognition, HDR, Slow motion, Stereo video recording, Time-lapse |
| Main camera video recording | Full HD (120/60/30/25fps), 4K (120/100/60/30/25/24fps) |
| Camera feature | Focus Pixel, Deep Fusion, ProRAW, Dolby Vision HDR, ProRes Video, Photonic Engine, Smart HDR 5, Fusion Camera, Spatial Videos, Spatial Photos |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, 12MP, 23mm, f/1.9 |
| Selfie flash | Display flash |
| Selfie recording functions | optical image stabilizer, phase-focus (PDAF) |
| Selfie video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
Hardware
| Internal storage | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | A18 Pro |
| Processor core | Hexa-Core (6) |
| Max CPU clock rate | 4.04 GHz |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 1,870,000 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Brightness sensor, Gyroscope (gyro sensor), Proximity sensor, Magnetometer, Barometer |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo, NavIC |
| Audio features | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | iOS 18 |
| AI functions | Object search in images, Information summarization, improved photo capture, Image editing, Apple Intelligence |
| AI feature | Visual Intelligence |
Communication
| Mobile standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local connections | Triband WLAN, Ultra-wideband sensor (UWB), Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | DisplayPort, 3.2 Gen 2 |
| Connection position | USB bottom |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | white |
| Housing materials | hardened glass, titanium frame |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 6.0m for 30 min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | Power button, Function button (assignable), Volume control, Camera button |
| Weight | 199 g |
| Height | 149.6 mm |
| Width | 71.5 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 3,582 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | built-in battery, fast charging function, wireless charging, MagSafe |
| Charging current specifications | 7.5W Wireless Charging, 25W MagSafe Wireless Charging |
| Video playback | up to 27 h |
| Audio playback | up to 85 h |
Other features
| Accessibility | Hearing aid compatible, Hands-free, Voice control, TTY support, Vibration alert, One-hand mode, RTT support |
| Integrated security | Facial recognition, Accident detection, SOS emergency call via satellite |
| Scope of delivery | USB cable, Quick start guide |