Skip to product information
Apple iPhone 16e 128GB White
€571,00 EUR
LTE Smartphone, 6.1 inch, Full HD, 60 Hz, 48 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal storage, A18, iOS 18
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G phone, AI phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.1 inches / 15.494 cm |
| Display resolution | 2,532 x 1,170 pixels / Full HD |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Always On Display, HDR 10, Display notch, Super Retina XDR Display |
| Display material | Ceramic Shield Glass |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 457 ppi |
| Brightness | 1,200 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | 4k video recording, optical image stabilization |
| Camera 1 | 26mm, 48MP, f/1.6, wide-angle, OIS |
| Flash | Dual Tone LED flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Video stabilizer | optical (OIS) |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | Panorama, HDR, Night mode, Program auto, Portrait mode, Pro mode, AI functions, Bokeh videos, Slow motion, Stereo video recording, Time-lapse |
| Main camera video recording | 4K (60/30/24fps), Full HD (240/120/60/30/25fps) |
| Camera feature | TrueDepth front camera, Fusion Camera, 3D Spatial Audio |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 12MP, f/1.9, wide-angle |
| Selfie recording functions | HDR, Autofocus, Face detection |
| Selfie video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | A18 |
| Processor core | Hexa-Core (6) |
| Max CPU clock rate | 4.04 GHz |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Barometer, Magnetometer |
| Location services | NavIC, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Audio features | Stereo speakers, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | iOS 18 |
| AI features | Object search in images, Summarizing information, Improved photo capture, Image editing, Apple Intelligence |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G |
| Mobile data communications | GPRS, HSDPA, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA |
| LTE frequency bands | B20, B17, B48, B3, B66, B32, B26, B28, B4, B41, B40, B39, B38, B19, B13, B7, B12, B8, B5, B2, B1, B25, B30, B18, B34, B42, B53 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | white |
| Housing materials | Aluminum frame, hardened glass |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 6.0m for 30 min |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control, Function button (freely assignable) |
| Weight | 167 g |
| Height | 146.7 mm |
| Width | 71.5 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Battery & Run times
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | permanently installed battery, replaceable battery, wireless charging, fast charging function, MagSafe |
| Charging current specifications | 20W, 7.5W Wireless Charging |
| Video playback | up to 26 h |
Other features
| Integrated security features | Face recognition, Emergency SOS, Accident detection, Emergency SOS via satellite |