Skip to product information
Apple iPhone 17 512GB Black
€1.149,00 EUR
5G Phone, 6.3 inch, 120 Hz, 48 MP, 8 GB RAM, 512 GB internal storage, A19, iOS 26, 3,692 mAh
general
| Product types | 5G Phone, LTE Smartphone, AI Phone |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 41h 0min |
| Reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | WiFi 7, bright display, latest 5G mobile standard, pressure-sensitive camera button |
Display
| Display size | 6.3 inch / 16 cm |
| Display resolution | 2,622 x 1,206 pixels |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Dolby Vision, HDR 10, Always On Display, Dynamic Island, Super Retina XDR OLED, True Tone, Haptic Touch |
| Display material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 460 ppi |
| Screen-to-body ratio | 90.1 % |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Dual camera, 4k video recording, optical image stabilization |
| Camera 1 | 48MP, f/1.6, wide angle, OIS |
| Camera 2 | 48MP, ultra-wide angle, 120°, f/2.2 |
| Flash | Dual Tone LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Phase Focus (PDAF), Continuous Autofocus (CAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | HDR, Panorama, Slow motion, Time lapse, Stereo video recording, Macro, Bokeh mode, AI functions, Smile detection, Night mode, Portrait mode, Pro mode, Program auto, Red-eye correction, Burst mode, Scene detection |
| Main camera video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
| Camera feature | Spatial Photos, Spatial Videos, Sensor Shift, Focus Pixel, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5 |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 18MP, wide angle, f/1.9, 23mm |
| Selfie flash | Display flash |
| Selfie recording function | Phase Focus (PDAF) |
| Selfie video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | A19 |
| Processor core | Hexa-Core (6) |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | eSIM, Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Magnetometer, Barometer, Brightness sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | iOS 26 |
| Installed operating system | iOS 26 |
| AI functions | Apple Intelligence, object search in images, information summarization, improved photo capture, image editing |
| AI feature | Visual Intelligence |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local connections | Ultra-wideband sensor (UWB), Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3, 6.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, DisplayPort |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Housing materials | Aluminum frame, hardened glass |
| Housing characteristics | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 6.0m for 30 min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | Volume control, On/off button, Camera button, Function button (freely assignable) |
| Weight | 177 g |
| Height | 149.6 mm |
| Width | 71.5 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 3,692 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery characteristics | permanently installed battery, fast charging function, wireless charging, MagSafe |
| Battery charging time | 50% in 20min |
| Charging current specification | 25W MagSafe Wireless Charging |
| Video playback | up to 30 h |
| Audio playback | up to 80 h |
Other features
| Accessibility | One-handed mode, Hands-free, Hearing aid compatible, RTT support, Voice control, TTY support, Vibration alarm |
| Integrated security features | Face recognition, Emergency SOS via satellite, Crash detection |
| Scope of delivery | USB cable, quick guide |
| Note | iBeacon micro-location |