Skip to product information
Apple iPhone 17 Pro Max 1000GB Deep Blue
€1.933,00 EUR
5G mobile phone, 6.9 inch, 120 Hz, 48 MP, 12 GB RAM, 1,000 GB internal storage, A19 Pro, iOS 26, 4,800 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, AI mobile phone |
EU Energy Label
| Battery life per charging cycle | 53h 0min |
| Reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | WiFi 7, bright display, latest 5G mobile standard, pressure-sensitive camera button |
Display
| Display size | 6.9 inches / 17.526 cm |
| Display resolution | 2,868 x 1,320 pixels |
| Display type | OLED, LTPO |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | Dolby Vision, HDR 10, Always On Display, Dynamic Island, Super Retina XDR OLED, True Tone, Haptic Touch |
| Display material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Display feature | scratch-resistant |
| Pixel density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.7 % |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
Main Camera
| Camera technology | optical image stabilization, triple camera, 8k video recording |
| Camera 1 | 48MP, f/1.6, 24mm, wide-angle, OIS |
| Camera 2 | 48MP, ultra-wide-angle, f/2.2, 13mm, 120° |
| Camera 3 | 48MP, telephoto camera, f/2.8, 100mm, 4x optical zoom |
| Flash | Dual Tone LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Phase Detection Autofocus (PDAF), Continuous Autofocus (CAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 5x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | HDR, panorama, slow motion, time-lapse, stereo video recording, macro, bokeh mode, AI functions, smile detection, night mode, portrait mode, pro mode, automatic program, red-eye correction, continuous shooting, scene detection |
| Main camera video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
| Camera feature | Spatial Photos, Spatial Videos, Sensor Shift, Focus Pixel, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5 |
Selfie Camera
| Selfie camera 1 | 18MP, wide-angle, f/1.9, OIS |
| Selfie flash | Display flash |
| Selfie recording function | Phase Detection Autofocus (PDAF) |
| Selfie video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | A19 Pro |
| Processor core | Hexa-Core (6) |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | eSIM, Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, accelerometer (G-sensor), gyroscope, magnetometer, barometer, ambient light sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | iOS 26 |
| Installed operating system | iOS 26 |
| AI functions | Apple Intelligence, object search in images, summarization of information, improved photo capture, image editing |
| AI feature | Visual Intelligence |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local connections | Ultra-wideband sensor (UWB), Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 3.2 Gen 2, DisplayPort |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame, aluminum |
| Housing features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 6.0m for 30 min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | Volume controls, On/Off button, Camera button, Function button (freely assignable) |
| Weight | 231 g |
| Height | 163.4 mm |
| Width | 78 mm |
| Depth | 8.75 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 4,800 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | fixed battery, fast charging function, wireless charging, MagSafe |
| Fast charging technology | Power Delivery 2.0 |
| Battery charging time | 50% in 20min |
| Charging current specification | 25W MagSafe Wireless Charging |
| Video playback | up to 31 h |
| Audio playback | up to 80 h |
Other features
| Accessibility | One-handed mode, hands-free calling, hearing aid compatible, RTT support, voice control, TTY support, vibrating alarm |
| Integrated security features | Facial recognition, Emergency SOS via Satellite, Crash Detection |
| Scope of delivery | USB cable, quick guide |
| Note | iBeacon micro-location |