Skip to product information
Apple iPhone Air 256GB Sky Blue
€857,00 EUR
5G mobile phone, 6.5 inch, 120 Hz, 48 MP, 12 GB RAM, 256 GB internal memory, A19 Pro, iOS 26, 3,149 mAh
general
| Product types | 5G Mobile Phone, LTE Smartphone, AI Mobile Phone |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 40h 0min |
| Reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress Protection Rating | IP68 |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Apple iPhone |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | WiFi 7, bright display, latest 5G mobile standard, pressure-sensitive camera button |
Display
| Display size | 6.5 inches |
| Display resolution | 2,736 x 1,260 pixels |
| Display type | OLED, LTPO |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | Dolby Vision, HDR 10, Always On Display, Dynamic Island, Super Retina XDR OLED, True Tone, Haptic Touch |
| Display material | Ceramic Shield Glass 2 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 460 ppi |
| Screen-to-body ratio | 89.9 % |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
| Contrast | 2,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | optical image stabilization, 8k video recording |
| Camera 1 | 48MP, 26mm, f/1.6, wide-angle, OIS |
| Flash | Dual Tone LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel autofocus, phase focus (PDAF), continuous autofocus (CAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | HDR, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Stereo Video Recording, Macro, Bokeh Mode, AI Functions, Smile Detection, Night Mode, Portrait Mode, Pro Mode, Program Auto, Red Eye Correction, Burst Mode, Scene Detection |
| Main camera video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
| Camera feature | Spatial Photos, Spatial Videos, Sensor Shift, Focus Pixel, Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5 |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 18MP, f/1.9, wide-angle, OIS |
| Selfie flash | Display flash |
| Selfie recording function | Phase focus (PDAF) |
| Selfie video recording | 4K (60/30/25/24fps), Full HD (120/60/30/25fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | A19 Pro |
| Processor core | Hexa-Core (6) |
| SIM card | eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, accelerometer (G-sensor), gyroscope, magnetometer, barometer, brightness sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | iOS 26 |
| Installed operating system | iOS 26 |
| AI functions | Apple Intelligence, object search in images, information summarization, improved photo capture, image editing |
| AI feature | Visual Intelligence |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, SUB6, HSPA |
| Local connections | Ultra-wideband sensor (UWB), Bluetooth, WLAN, dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e, WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 6.0 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, DisplayPort |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing materials | hardened glass, titanium frame |
| Housing properties | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 6.0m for 30 min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | volume control, on/off button, camera button, function button (freely assignable) |
| Weight | 165 g |
| Height | 156.2 mm |
| Width | 74.7 mm |
| Depth | 5.6 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 3,149 mAh |
| Battery features | fixed battery, fast charging function, wireless charging, MagSafe |
| Battery charging time | 50% in 30min |
| Charging current specification | 20W Wireless Charging |
| Video playback | up to 27 h |
| Audio playback | up to 80 h |
Other features
| Accessibility | one-hand mode, hands-free calling, hearing aid compatible, RTT support, voice control, TTY support, vibration alert |
| Integrated security | facial recognition, emergency SOS via satellite, accident detection |
| Scope of delivery | USB cable, quick start guide |
| Note | iBeacon micro-location |