Skip to product information
Apple Mac Mini | M4 • 10C/10G • 16GB • 256GB SSD
€728,00 EUR
Mini-PC, Apple M4, 10-Core, 16 GB RAM, 256 GB SSD storage, Apple M4 10-Core GPU, macOS Sequoia
General
| PC Type | Mini-PC |
| Series | Apple Mac Mini |
Processor
| Processor | Apple M4 |
| CPU Type | Apple M |
| Processor Manufacturer | Apple |
| Number of Processor Cores | 10-Core |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| SSD Storage | 256 GB |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics Card | Apple M4 10-Core GPU |
| Video Outputs | HDMI, USB Type-C |
Operating System
| Operating System | macOS Sequoia |
Connectivity
| Ports | 3 x Thunderbolt 4, 1 x HDMI, 1 x LAN (RJ45) |
| Front Ports | 2 x USB 3.2 Gen2 Type-C, 1 x Headphone |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth, LAN |
| WLAN Standards | Wi-Fi 6E, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11be, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Housing Features
| Housing Type | Mini-ITX |
| Color | silver |
Dimensions & Weight
| Height | 5 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Depth | 12.7 cm |
| Weight | 0.67 kg |
Further Features
| Equipment | with SSD |