Skip to product information
Mac Mini M4 Pro 14C/16G 48 GB 2TB SSD
€3.305,00 EUR
Mini-PC, Apple M4 Pro, 14-Core, 48 GB RAM, 2,000 GB SSD storage, Apple M4 Pro 20-Core GPU, macOS Sequoia
general
| PC type | Mini-PC |
| Series | Apple Mac Mini |
Processor
| Processor | Apple M4 Pro |
| CPU type | Apple M |
| Processor manufacturer | Apple |
| Number of processor cores | 14-Core |
Memory
| RAM | 48 GB |
Storage
| SSD storage | 2,000 GB |
| Hard drive type | SSD drive |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Apple M4 Pro 20-Core GPU |
| Video outputs | HDMI, USB Type-C |
Operating system
| Operating system | macOS Sequoia |
Connectivity
| Ports | 3 x Thunderbolt 5, 1 x HDMI, 1 x LAN (RJ45) |
| Front ports | 2 x USB 3.2 Gen2 Type-C, 1 x headphone |
Communication
| Data communication | W-LAN, Bluetooth, LAN |
| LAN standard | LAN 10/100/1000 (GBit-LAN) |
| WLAN standards | Wi-Fi 6E, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11be, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Housing features
| Housing type | Mini-ITX |
| Color | silver |
Dimensions & weight
| Height | 5 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Depth | 12.7 cm |
| Weight | 0.67 kg |
Further features
| Features | with SSD |