Skip to product information
Mac Studio M2 Ultra 24C M2 Ultra GPU 64 GB 1TB SSD
€6.490,00 EUR
Multimedia PC, Apple M2 Ultra, 24-Core, 64 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Apple M2 Ultra GPU, macOS Ventura
general
| PC type | Multimedia PC |
| Series | Apple Mac Studio |
Processor
| Processor | Apple M2 Ultra |
| Number of processor cores | 24-Core |
RAM
| RAM | 64 GB |
Storage
| SSD storage | 1,000 GB |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Apple M2 Ultra GPU |
| Video outputs | HDMI, USB Type-C |
Operating system
| Operating system | macOS Ventura |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 3.0, 1 x HDMI, 4 x Thunderbolt 4, 1 x LAN (RJ45), headphone output (3.5 mm jack) |
| Front connections | 1 x card reader, 2 x USB 3.0 Type-C |
Communication
| Data communication | W-LAN, Bluetooth, LAN |
| LAN standard | LAN 10/100/1000/2500/5000/10000 |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Case features
| Case type | Mini-Tower |
| Color | grey |
| Power supply | 370 Watt |
| Power supply | AC 120/230 V |
Dimensions & Weight
| Height | 9.5 cm |
| Width | 19.7 cm |
| Depth | 19.7 cm |
| Weight | 3.6 kg |