Skip to product information
MacBook Air M5 13.6" 10C/10G 16 GB 1TB SSD
€1.328,00 EUR
Multimedia Notebook, 13.6 inch, Retina, Apple M5, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Apple M5 Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, battery life 15 h, 1.23 kg
general
| Notebook type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Air |
Display
| Display size | 13.6 inch |
| Screen diagonal | 34.544 cm |
| Display technology | Retina |
| Display resolution | 2,560 x 1,664 pixels |
| Displays | LED backlight, IPS |
| Pixel density | 224 ppi |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor type | Apple M |
| Processor | Apple M5 |
| Number of processor cores | 10 |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M5 Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Graphics processor (GPU) | 10-Core GPU |
| Video output | Thunderbolt 4 |
| External resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating system
| Operating system | macOS Tahoe |
AI
| AI feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Connections | Headphone output, 2 x USB 4.0 |
| Card reader | without card reader |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixels |
| Camera function | HD-capable |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Keyboard type | Island keyboard |
| Number of keys | 79 keys |
| Additional keys | Function keys, Cursor keys |
Sound
| Number of speakers | 4 |
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos |
Power supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery life | 15 h |
| Watt-hours | 53.8 Wh |
| Power adapter | 30 watts |
Dimensions & Weight
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 21.5 cm |
| Height | 11 mm |
| Width | 30.4 cm |
| Weight | 1.23 kg |
Further features
| Features | Microphone, Webcam, Multitouch Touchpad, Speaker, Force Touch Trackpad, Touch ID, USB-C |
| Security feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness sensor |
| Scope of delivery | Notebook, USB cable |
| Market launch | 2026 |