Skip to product information
MacBook Air M5 13.6" 10C/10G 24 GB 1TB SSD
€1.579,00 EUR
Multimedia Notebook, 13.6 inch, Retina, Apple M5, 24 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Apple M5 Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, battery life 15 h, 1.23 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Air |
Display
| Display Size | 13.6 inch |
| Screen Diagonal | 34.544 cm |
| Display Technology | Retina |
| Display Resolution | 2,560 x 1,664 pixels |
| Displays | LED Backlight, IPS |
| Pixel Density | 224 ppi |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | Apple M |
| Processor | Apple M5 |
| Number of Processor Cores | 10 |
Memory
| RAM | 24 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Apple |
| Graphics Card | Apple M5 Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Graphics Processor (GPU) | 10-Core GPU |
| Video Output | Thunderbolt 4 |
| External Resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating System
| Operating System | macOS Tahoe |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Ports | Headphone Output, 2 x USB 4.0 |
| Card Reader | without card reader |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixels |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Keyboard Type | Island Keyboard |
| Number of Keys | 79 keys |
| Additional Keys | Function Keys, Cursor Keys |
Sound
| Number of Speakers | 4 |
| Speaker Systems | Stereo, Dolby Atmos |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 15 h |
| Watt-hours | 53.8 Wh |
| Power Adapter | 30 watts |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | blue |
| Depth | 21.5 cm |
| Height | 11 mm |
| Width | 30.4 cm |
| Weight | 1.23 kg |
Further Features
| Features | Microphone, Webcam, Multitouch Touchpad, Speakers, Force Touch Trackpad, Touch ID, USB-C |
| Security Feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness Sensor |
| Scope of Delivery | Notebook, USB cable |
| Market Launch | 2026 |