Skip to product information
Apple MacBook Air 15" M5 2026 MDV94T/A Silver
€1.965,00 EUR
Multimedia Notebook, 15.3 inch, Retina, 60 Hz refresh rate, Apple M5, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, Apple M5 Graphics, without operating system, Apple Intelligence, 15 h battery life, 1.51 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Air |
Display
| Display size | 15.3 inch |
| Screen diagonal | 38.9 cm |
| Display technology | Retina |
| Display resolution | 2,880 x 1,864 pixels |
| Displays | LED backlight, IPS |
| Pixel density | 224 ppi |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Refresh rate | 60 Hz |
Processor
| Processor type | Apple M |
| Processor | Apple M5 |
| Number of processor cores | 10 |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD hard drive |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M5 Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video output | Thunderbolt 4 |
| External resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating System
| Operating System | without operating system |
| Bit architecture | 64 Bit |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Connections | Headphone output, 2 x USB 4.0 |
| Card reader | without card reader |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| Mobile data communication | without mobile connectivity |
| Bluetooth version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixels |
| Camera function | HD-ready |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Keyboard type | Island keyboard |
| Number of keys | 79 keys |
| Additional keys | Function keys, Cursor keys |
| Keyboard features | Backlit keyboard |
Sound
| Number of speakers | 6 |
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos |
Power supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery life | 15 h |
| Watt-hours | 66.5 Wh |
| Power supply | 35 Watt |
| Replaceable battery | no |
Dimensions & Weight
| Housing material | Aluminum |
| Form factor | Clamshell |
| Color | silver |
| Depth | 23.8 cm |
| Height | 12 mm |
| Width | 34 cm |
| Weight | 1.51 kg |
Other features
| Features | Microphone, USB-C, Multitouch Touchpad, Speakers, Touch ID, Webcam, Force Touch Trackpad |
| Security feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness sensor |
| Scope of delivery | Notebook, USB cable |
| Localization | Italy |
| Market launch | 2026 |