Skip to product information
MacBook Air M5 15.3" 10C/10G 16 GB 1TB SSD
€1.654,00 EUR
Multimedia Notebook, 15.3 inch, Retina, Apple M5, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Apple M5 Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, Battery life 15 h, 1.51 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Air |
Display
| Display Size | 15.3 inch |
| Screen Diagonal | 38.9 cm |
| Display Technology | Retina |
| Display Resolution | 2,880 x 1,864 pixels |
| Displays | IPS, LED-Backlight |
| Pixel Density | 224 ppi |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | Apple M |
| Processor | Apple M5 |
| Number of Processor Cores | 10 |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Apple |
| Graphics Card | Apple M5 Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Graphics Processor (GPU) | 10-Core GPU |
| Video Output | Thunderbolt 4 |
| External Resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating System
| Operating System | macOS Tahoe |
| Bit Architecture | 64 Bit |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Ports | Headphone Output, 2 x USB 4.0 |
| Card Reader | without Card Reader |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Mobile Data Communication | without Mobile Data |
| Bluetooth Version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Drives
| Optical Drives | without Optical Drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixel |
| Camera Function | HD-enabled |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Keyboard Type | Island Keyboard |
| Number of Keys | 79 Keys |
| Additional Keys | Function Keys, Arrow Keys |
| Keyboard Features | Backlit Keyboard |
Sound
| Number of Speakers | 6 |
| Speaker Systems | Stereo, Dolby Atmos |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 15 h |
| Watt-hours | 66.5 Wh |
| Power Adapter | 35 Watt |
| Replaceable Battery | no |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | silver |
| Depth | 23.8 cm |
| Height | 12 mm |
| Width | 34 cm |
| Weight | 1.51 kg |
Other Features
| Features | Microphone, USB-C, Multi-touch Touchpad, Speakers, Touch ID, Webcam, Force Touch Trackpad |
| Security Feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness Sensor |
| Scope of Delivery | Notebook, USB Cable |
| Localization | Italy |
| Market Launch | 2026 |