Skip to product information
Macbook Neo A18 Pro 13" 6C/5G 8 GB 512 GB SSD
€866,00 EUR
Multimedia Notebook, 13 inch, Retina, Apple A18 Pro, 8 GB RAM, 512 GB SSD storage, Apple A18 Pro Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, Battery life 11 h, 1.23 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
Display
| Display Size | 13 inch |
| Screen Diagonal | 33.02 cm |
| Display Technology | Retina |
| Display Resolution | 2,408 x 1,506 Pixels |
| Displays | IPS, LED-Backlight |
| Pixel Density | 219 ppi |
| Brightness | 500 cd/m² |
Processor
| Processor Type | Apple A |
| Processor | Apple A18 Pro |
| Number of Processor Cores | 6 |
Memory
| RAM | 8 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Apple |
| Graphics Card | Apple A18 Pro Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Graphics Processor (GPU) | 5-Core GPU |
| External Resolution | 4K (4096 x 2304) |
Operating System
| Operating System | macOS Tahoe |
| Bit Architecture | 64 Bit |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Connections | Headphone Output, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Card Reader | without card reader |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Mobile Data Communication | without mobile connectivity |
| Bluetooth Version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
Keyboard
| Keyboard Type | Island Keyboard |
| Number of Keys | 79 Keys |
| Additional Keys | Function Keys, Cursor Keys |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Systems | Stereo, Dolby Atmos |
Power Supply
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery Life | 11 h |
| Watt-hours | 36.5 Wh |
| Power Adapter | 20 Watt |
| Replaceable Battery | no |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | pink |
| Depth | 20.6 cm |
| Height | 13 mm |
| Width | 29.8 cm |
| Weight | 1.23 kg |
Further Features
| Features | Microphone, USB-C, Multitouch Touchpad, Speakers, Webcam |
| Scope of Delivery | Notebook, USB Cable |
| Localization | Italy |
| Market Launch | 2026 |