Skip to product information
Apple MacBook Pro 14" M2 Space Gray (MPHE3D/A)
€1.582,00 EUR
Multimedia Notebook, 14.2 inch, Retina, Apple M2 Pro, 16 GB RAM, 512 GB SSD storage, Apple M2 Pro Graphics, macOS Ventura, Battery life 18 h, 1.6 kg
general
| Notebook type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Pro |
Display
| Display size | 14.2 inch |
| Screen diagonal | 36.068 cm |
| Display technology | Retina |
| Display resolution | 3,024 x 1,964 pixels |
| Pixel density | 254 ppi |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
Processor
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor | Apple M2 Pro |
| Number of processor cores | 10 |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of hard drives (installed) | 1 |
| Hard drive type | SSD |
| SSD storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Apple |
| Graphics card | Apple M2 Pro Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Graphics processor (GPU) | 16-Core GPU |
| Video outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating system
| Operating system | macOS Ventura |
Connectivity
| Ports | 3 x USB 4.0, headphone output, microphone input |
| Card reader | integrated |
| Supported card types | SDXC |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera function | HD-capable |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Number of keys | 79 keys |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Speaker system | Stereo |
Power supply
| Battery | Lithium polymer |
| Battery life | 18 h |
| Watt-hours | 70 Wh |
| Power supply unit | 67 Watt |
| Replaceable battery | no |
Dimensions & Weight
| Housing material | Aluminum |
| Form factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 22.1 cm |
| Height | 16 mm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.6 kg |
Further features
| Features | USB-C, speakers, Touch ID, card reader, webcam, Force Touch Trackpad |
| Security feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness sensor |
| Market launch | 2023 |