Skip to product information
Apple MacBook Pro 14" M5 Space Black Z1KH-01010000
€1.949,00 EUR
Multimedia Notebook, 14.2 inch, Retina, 120 Hz refresh rate, Apple M5, 24 GB RAM, 512 GB SSD storage, Apple M5 Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, 16 h battery life, 1.55 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Pro |
Display
| Display Size | 14.2 inch |
| Screen Diagonal | 36.068 cm |
| Display Technology | Retina |
| Display Resolution | 3,024 x 1,964 Pixels |
| Display | Mini-LED |
| Display Glass | Standard Glass |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | Apple M |
| Processor | Apple M5 |
| Number of Processor Cores | 10 |
RAM
| RAM | 24 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Apple |
| Graphics Card | Apple M5 Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Graphics Processor (GPU) | 10-Core GPU |
| Video Outputs | Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
| External Resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating System
| Operating System | macOS Tahoe |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Ports | Headphone Out, Microphone In, 3 x USB 4.0 |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | SDXC |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixels |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
Keyboard
| Number of Keys | 79 Keys |
| Additional Keys | Function Keys, Cursor Keys |
Sound
| Number of Speakers | 6 |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 16 h |
| Watt-hours | 72.4 Wh |
| Power Adapter | 96 Watts |
| Battery Replaceable | no |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 22.1 cm |
| Height | 16 mm |
| Width | 31.3 cm |
| Weight | 1.55 kg |
Further Features
| Equipment | Card Reader, Webcam, Speakers, Force Touch Trackpad, Touch ID, USB-C |
| Security Feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness Sensor |
| Market Launch | 2025 |