Skip to product information
MacBook Pro M5 Pro 16.2" 18C/20G 48GB 1TB SSD
€3.242,00 EUR
Multimedia Notebook, 16.2 inch, Retina, Apple M5 Pro, 48 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Apple M5 Pro Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, battery life 16 h, 2.15 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Pro |
Display
| Display Size | 16.2 inch |
| Screen Diagonal | 41.05 cm |
| Display Technology | Retina |
| Display Resolution | 3,456 x 2,234 pixels |
| Display Glass | Standard Glass |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
Processor
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | Apple M |
| Processor | Apple M5 Pro |
| Number of Processor Cores | 18 |
Memory
| RAM | 48 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Apple |
| Graphics Card | Apple M5 Pro Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Graphics Processor (GPU) | 20-Core GPU |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 5 |
| External Resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating System
| Operating System | macOS Tahoe |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Ports | Headphone Output, Microphone Input, 3 x USB 4.0 |
| Card Reader | Integrated |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| Bluetooth Version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Drives
| Optical Drives | Without Optical Drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixel |
| Camera Function | HD-capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Keyboard Type | Island Keyboard |
| Number of Keys | 79 Keys |
| Additional Keys | Function Keys, Cursor Keys |
Sound
| Number of Speakers | 6 |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 16 h |
| Watt-hours | 100 Wh |
| Power Adapter | 140 Watt |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Design | Clamshell |
| Color | Black |
| Depth | 24.8 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 2.15 kg |
Further Features
| Equipment | Card Reader, Webcam, Speakers, Force Touch Trackpad, Touch ID, USB-C |
| Security Feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness Sensor |
| Scope of Delivery | Notebook, USB Cable |
| Market Launch | 2026 |