Skip to product information
Apple MacBook Pro 16" M5 Pro 2026 MGE64T/A Silver
€4.567,00 EUR
Multimedia Notebook, 16.2 inch, Retina, 120 Hz refresh rate, Apple M5 Pro, 48 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Apple M5 Pro Graphics, macOS Tahoe, Apple Intelligence, 16 h battery life, 2.15 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | Apple MacBook Pro |
Display
| Display Size | 16.2 inch |
| Screen Diagonal | 41.05 cm |
| Display Technology | Retina |
| Display Resolution | 3,456 x 2,234 pixels |
| Displays | IPS, LED Backlight, HDR |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Apple |
| Processor Type | Apple M |
| Processor | Apple M5 Pro |
| Number of Processor Cores | 18 |
RAM
| RAM | 48 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Apple |
| Graphics Card | Apple M5 Pro Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Graphics Processor (GPU) | 20-Core GPU |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 5 |
| External Resolution | 8K (8192 x 4608) |
Operating System
| Operating System | macOS Tahoe |
| Bit Architecture | 64 Bit |
AI
| AI Feature | Apple Intelligence |
Connectivity
| Ports | 3 x USB 4.0, Headphone Output, Microphone Input |
| Card Reader | integrated |
| Supported Card Types | SDXC |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, WLAN |
| Mobile Data Communication | without mobile communications |
| Bluetooth Version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Camera
| Webcam | 12.0 Megapixel |
| Camera Function | HD capable |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Keyboard
| Keyboard Type | Island Keyboard |
| Number of Keys | 79 keys |
| Additional Keys | Function Keys, Cursor Keys |
| Keyboard Features | Backlit Keyboard |
Sound
| Number of Speakers | 6 |
| Speaker System | Stereo |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 16 h |
| Watt-hours | 100 Wh |
| Power Adapter | 140 Watt |
| Replaceable Battery | no |
Dimensions & Weight
| Housing Material | Aluminum |
| Form Factor | Clamshell |
| Color | silver |
| Depth | 24.8 cm |
| Height | 17 mm |
| Width | 35.6 cm |
| Weight | 2.15 kg |
Other Features
| Equipment | USB-C, Speaker, Touch ID, Card Reader, Webcam, Force Touch Trackpad |
| Security Feature | Fingerprint Reader |
| Sensor | Brightness Sensor |
| Scope of Delivery | Notebook, USB Cable |
| Localization | Italy |
| Market Launch | 2026 |