Skip to product information
Apple Watch SE 3 GPS 44mm Starlight Sport Band Starlight M/L
€288,00 EUR
iOS Smartwatch, 2025, case color beige, band color beige, 368 x 448 pixels, cellular standard none, Galileo, unisex, iOS compatible, aluminum case, fluoroelastomer band, OLED display
general
| Product Type | iOS Smartwatch |
General
| Series | Apple Watch SE |
| Device Type | Second Screen |
| For whom | Women, Men |
| Style | Modern |
Compatibility
| Operating System Compatibility | iOS 10.0+ |
Case
| Case Material | Aluminum |
| Case Features | Protection against continuous submersion, dustproof, splash-proof |
| Case Color | beige |
| Case Shape | rectangular |
| Case Diameter | 44 mm |
| Case Height | 10.7 mm |
Strap
| Strap Material | Fluoroelastomer |
| Strap Color | beige |
| Strap Size | Medium, Large |
| Min. Strap Length | 160 mm |
| Max. Strap Length | 210 mm |
| Strap Features | interchangeable |
| Clasp | Pin-and-tuck clasp |
Display
| Display Type | OLED, Retina |
| Display Resolution | 368 x 448 pixels |
Battery & Run Times
| Power Supply | Battery, built-in |
| Battery Type | Lithium-Polymer |
| Battery Life | 18 h |
Standards
| Cellular Standard | none |
| Data Transfer Types | Bluetooth, NFC, WLAN |
| Bluetooth Version | 5 |
| WLAN Standards | b, g, n |
| Location Services | Galileo, GLONASS, GPS, QZSS |
Technical Details
| Operating System | watchOS 26 |
| Processor | Apple S10 |
| Processor Cores | 2 |
| Sensors | Accelerometer, Motion Sensor, Ambient Light Sensor, Heart Rate Sensor, Position Sensor |
Functions
| Tracking Functions | Activity Tracker, Distance Tracker, Fitness Tracker, Heart Rate Monitor |
| Health Functions | ECG, Pedometer, Calorie Counter, Fall Detection, Emergency Call, Noise Monitoring, Body Temperature Monitoring, Sleep Apnea Detection |
| Organizer | Stopwatch |
| Audio Features | Speaker, Microphone |