Skip to product information
Apple Watch Series 11 GPS 42mm Aluminum Space Gray Sport Band Black M/L
€373,00 EUR
iOS Smartwatch, 2025, gray case, black strap, 1.75 inches, 374 x 446 pixels, no cellular standard, GPS, unisex, iOS compatible, aluminum case, fluoroelastomer strap, OLED display
general
| Product Type | iOS Smartwatch |
General
| Series | Apple Watch 10, Apple Watch |
| Device Type | Second Screen |
| For whom | Women, Men |
| Special Features | contactless payment, power saving mode, Apple Pay |
| Style | Modern |
Case
| Case Material | Aluminum |
| Case Features | protection against permanent submersion, splash-proof |
| Case Color | gray |
| Case Shape | rectangular |
| Case Back Feature | glass back, ceramic back |
| Case Diameter | 42 mm |
| Case Height | 9.7 mm |
Strap
| Strap Material | Fluoroelastomer |
| Strap Color | black |
| Strap Size | Medium, Large |
| Min. Strap Length | 150 mm |
| Max. Strap Length | 200 mm |
| Band Features | interchangeable |
| Clasp | pin buckle |
Display
| Display Type | OLED, Retina |
| Display Size | 1.75 inches / 4.45 cm |
| Display Resolution | 374 x 446 pixels |
| Display Feature | Always On |
Battery & Runtime
| Power Supply | rechargeable battery, permanently installed |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Battery Capacity | 315 mAh |
| Battery Life | 18 h |
| Standby | 36 h |
| Charging Function | fast charging function |
Standards
| Cellular Standard | none |
| Data Transfer Types | WLAN, NFC, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| WLAN Standards | b, g, n |
| Location Services | GPS, QZSS, Beidou, GLONASS |
| Water Resistance | 50 m / 5 ATM |
Technical Details
| Operating System | watchOS 26 |
| Processor | Apple S11 |
| Processor Cores | 2 |
| Flash Memory | 64 GB |
| Sensors | brightness sensor, temperature sensor, blood oxygen sensor, accelerometer, heart rate sensor, electrocardiogram, skin temperature, blood pressure monitor, water temperature |
Functions
| Tracking Functions | distance tracker, heart rate monitor, activity tracker, fitness tracker, yoga tracker |
| Health Functions | period monitor, pedometer, sleep tracker, stress tracker, calorie counter, ECG, fall detection, emergency call, body temperature monitoring, blood oxygen measurement, noise monitoring, blood pressure monitoring, sleep apnea detection |
| Organizer | stopwatch |
| Audio Features | speaker, microphone |
| Notifications | call, apps, email, SMS, social networks, alarm clock, appointments |
| Voice Assistant | Siri |
| Phone Functions | SOS emergency call |
Dimensions
| Weight | 39 g |
Other Features
| Sports | running, cycling, hiking, ball sports, yoga, Tai-chi, Pilates, fitness, indoor training, strength training, swimming, rowing, cross-training, triathlon, snorkeling, surfing, fishing |