Skip to product information
Apple Watch Ultra 3 Titanium Black Trail Loop Black M/L
€813,00 EUR
iOS Smartwatch, 2025, black case color, black strap color, 422 x 514 pixels, 5G mobile standard, GPS, eSIM, unisex, iOS compatible, titanium case, textile strap, OLED display
general
| Product types | iOS Smartwatch, Outdoor Watch, Sports Watch |
General
| Series | Apple Watch Ultra 3 |
| Device type | Second Screen |
| For whom | Women, Men |
| Special features | Hardware Button, CO₂-neutral, Apple Pay, Crown, contactless payment, power saving mode |
| Equipment | Compass, Touchscreen |
| Style | Sporty |
Compatibility
| Operating system compatibility | iOS 16.0+ |
Case
| Case material | Titanium |
| Case features | scratch-resistant, brushed, shock-resistant, dustproof, waterproof, drop-resistant, splash water protection, protection against continuous submersion |
| Case color | black |
| Case shape | rectangular |
| Case diameter | 49 mm |
| Case height | 12 mm |
| Physical buttons | configurable multifunction button |
| Watch glass | Sapphire glass |
Strap
| Strap material | Textile |
| Strap color | black |
| Strap size | Medium, Large |
| Min. strap length | 145 mm |
| Max. strap length | 220 mm |
| Strap features | changeable |
| Clasp | Velcro fastener |
Display
| Display type | OLED, Retina, LTPO |
| Display material | Sapphire glass |
| Display resolution | 422 x 514 pixels |
| Display feature | Always on |
Battery & Run Times
| Power supply | Battery, permanently installed |
| Battery type | Lithium polymer |
| Battery life | 36 h |
| Standby | 60 h |
| Talk time | 18 h |
| Charging function | Fast charging function |
Standards
| Mobile standard | 5G |
| Data transmission types | WLAN, NFC, Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.3 BLE |
| WLAN standards | b, g, n |
| Location services | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| Protection class | IP6X |
| SIM card | eSIM |
| Water resistance | 100 m |
Technical Details
| Operating system | watchOS 26 |
| Processor | Apple S11 |
| Processor cores | 2 |
| Flash memory | 32 GB |
| Sensors | Ambient light sensor, temperature sensor, water depth, water temperature, blood oxygen sensor, accelerometer, heart rate sensor, electrocardiogram, skin temperature, blood pressure monitor |
Functions
| Tracking functions | Distance tracker, heart rate monitor, activity tracker, fitness tracker, yoga tracker |
| Health functions | Pedometer, period monitor, sleep tracker, stress tracker, calorie consumption counter, ECG, fall detection, emergency call, body temperature monitoring, blood oxygen measurement |
| Organizer | Calendar, contacts, alarm clock, timer, notes, calculator, countdown, date, time, stopwatch |
| Audio features | Speaker, siren, microphone |
| Notifications | Call, apps, email, SMS, social networks, alarm clock, appointments |
| Voice assistant | Siri |
| Phone functions | SOS emergency call |
Dimensions
| Dimensions | 49 x 44 x 14.4 mm |
| Weight | 61.3 g |
Other features
| Sports | Running, cycling, hiking, ball sports, diving, yoga, fitness, indoor training, strength training, swimming, rowing, cross-training, triathlon, snorkeling, golfing, surfing |
| Max. operating temperature | +55 ° C |
| Min. operating temperature | -20 ° C |