Skip to product information
Archos T101 Kid FHD Wi-Fi
€157,00 EUR
Kids' Tablet, 10.1 inch, 1920 x 1200 pixel screen resolution, 4 GB RAM, 64 GB, Android 14, 415 g
general
| Tablet types | Kids' Tablet, Gaming Tablet, Android Tablet, WiFi Tablet |
| suitable for | games, movies |
Display
| Display size | 10.1 inch |
| Screen diagonal | 25.654 cm |
| Screen resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display type | Touchscreen |
| Display surface | glossy |
| Touchscreen | Multi-touch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
Processor
| Clock speed | 1.8 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Allwinner |
| Processor | Allwinner A523 |
Memory
| RAM | 4 GB |
Storage
| Internal storage | 64 GB |
Operating system
| Operating system | Android 14 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Max. memory expansion | 1000 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
Sound
| Speaker system | Mono |
| Number of speakers | 1 |
| Supported audio formats | WAV, Audible, MP2, AAC, AMR, MIDI, APE, ACC, FLAC, WMA |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G57 MP1 |
| Supported video formats | H.265, H.264, H.263, VP8, VP9, MPEG-4 |
Power supply
| Battery | Lithium-ion |
| Battery capacity | 5,000 mAh |
Dimensions & Weight
| Length | 17.1 cm |
| Width | 25 cm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 415 g |
Further features
| Connections | USB-C, microphone input |
| Features | Speaker, microphone |
| Tablet sensor | Accelerometer |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Chrome, Gmail, Google Hangouts, Google Maps, Google Play Music, Google Play Movies & TV |