Skip to product information
ASRock DeskMini X600 (8600G / 32GB / 1TB)
€1.253,00 EUR
Mini-PC, AMD Ryzen 5 8600G, 4.3 GHz, 6-Core, 32 GB RAM, DDR5, 1,000 GB SSD storage, AMD Radeon 760M, Shared Memory graphics, Microsoft Windows 11 Professional
general
| PC Type | Mini-PC |
| Series | ASRock Deskmini |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 5 8600G |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 |
| Clock Speed | 4.3 GHz |
| Max. Turbo Clock | 5 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Number of Processor Cores | 6-Core |
Memory
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 4,800 MHz |
| Maximum Memory Expansion | 96 GB |
Storage
| SSD Storage | 1,000 GB |
| Hard Drive Type | M.2 SSD |
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics Card | AMD Radeon 760M |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI, DisplayPort, VGA |
Operating System
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
Connectivity
| Ports | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C, 3 x USB 3.2 Gen1, 1 x LAN (RJ45) |
Communication
| Data Communication | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| LAN Standard | LAN 10/100/1000 (Gigabit-LAN) |
Drives
| Optical Drives | without optical drive |
Housing Features
| Housing Type | Mini-ITX |
| 2.5" internal drive bay | 2 |
| Color | black |
| Power Supply | 120 Watt |
Dimensions & Weight
| Height | 15.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 15.5 cm |
| Weight | 5 kg |
Other Features
| Equipment | with SSD |