Skip to product information
ASUS ExpertCenter Intel N100 Quad-Core 8 GB DDR4 500 GB M.2 SSD Intel UHD Graphics Shared Memory Microsoft Windows 11 Home
€432,00 EUR
Barebone, Intel N100, Quad-Core, 8 GB RAM, DDR4, 500 GB SSD storage, Intel UHD Graphics, Shared Memory graphics, Microsoft Windows 11 Home
general
| PC types | Barebone, Mini PC |
| suitable for | hobbyists |
| Series | ASUS ExpertCenter |
Processor
| Processor | Intel N100 |
| CPU type | Intel N |
| max. turbo clock | 3.4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of processor cores | Quad-Core |
| Number of threads | 4 |
| Cache | 6 MB |
| Power consumption (TDP) | 6 Watt |
RAM
| RAM | 8 GB |
| RAM type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3,200 MHz |
Storage
| SSD storage | 500 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | DisplayPort, HDMI |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | 1 x DisplayPort, 1 x HDMI, 1 x VGA, 1 x LAN (RJ45), 1 x USB 3.0 Type-C, 3 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 |
| Front ports | 1 x headphone, 1 x microphone, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data communication | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| LAN standard | LAN 10/100/1000/2500 (2.5x GBit-LAN) |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.0 |
Case features
| Case type | Mini-ITX |
| Color | black |
| Power supply | AC 120/230 V |
Dimensions & Weight
| Height | 5.8 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Depth | 13.2 cm |
Further features
| Features | with SSD |