Skip to product information
Mini-PC ASUS ExpertCenter Intel N200 Quad-Core 1.000 MHz / 1 GHz 16 GB DDR4 500 GB M.2 SSD Intel UHD Graphics Shared Memory Microsoft Windows 11 Home
€500,00 EUR
Mini-PC, Intel N200, 1 GHz, Quad-Core, 16 GB RAM, DDR4, 500 GB SSD storage, Intel UHD Graphics, shared graphics memory, Microsoft Windows 11 Home
General
| PC type | Mini PC |
| Series | ASUS ExpertCenter |
Processor
| Processor | Intel N200 |
| CPU type | Intel N |
| Clock speed | 1,000 MHz / 1 GHz |
| Max. turbo frequency | 3.7 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of processor cores | Quad-Core |
| Number of threads | 4 |
| Cache | 6 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM type | DDR4 |
Storage
| SSD storage | 500 GB |
| Hard drive type | M.2 SSD |
| Number of hard drives (installed) | 1 |
Graphics
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Graphics memory | Shared Memory |
| Video outputs | HDMI, DisplayPort |
Operating system
| Operating system | Microsoft Windows 11 Home |
Connectivity
| Ports | 3 x USB 2.0, 1 x LAN (RJ45), 1 x USB 3.0 Type-C, 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x DisplayPort, 2 x USB 3.2 |
| Front ports | 1 x Microphone, 1 x Headphones, 2 x USB 3.2 |
Communication
| Data communication | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| WLAN standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.0 |
Drives
| Optical drives | without optical drive |
Case features
| Case type | Mini-ITX |
| Colour | black |
Dimensions & Weight
| Height | 5.8 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Depth | 13.2 cm |
Further features
| Equipment | with SSD |