Skip to product information
HMD 150 Music Purple
€54,00 EUR
LTE Smartphone, 2.4 inch, 6531F, 2,500 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Dumb Phone, Dual-SIM Mobile Phone, Senior Phone, Feature Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display size | 2.4 inch / 6.096 cm |
| Display resolution | 320 x 240 (QVGA) pixels |
| Display type | TN panel, TFT |
| Display aspect ratio | 4:3 |
Main camera
| Camera 1 | 0.3MP |
Hardware
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | 6531F |
| Memory cards | microSD, microSDHC |
Communication
| Bluetooth version | 5 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | 1.1 |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | violet |
| Housing material | Plastic |
| Protection class | IP54 |
| Weight | 83 g |
| Height | 131 mm |
| Width | 53 mm |
| Depth | 14.8 mm |
Battery & Operating Times
| Battery capacity | 2,500 mAh |
| Battery features | replaceable battery |
Other features
| Input method | physical keyboard |