Skip to product information
HMD Arc
€90,00 EUR
LTE Smartphone, 6.52 inch, HD, 60 Hz, 13 MP, 4 GB RAM, 64 GB internal storage, SC9863A, Android 14, 5,000 mAh
general
| Product types | LTE smartphone, dual-SIM mobile phone, Android phone, phablet |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.52 inches / 16.561 cm |
| Display resolution | 1,280 x 576 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Waterdrop notch |
| Pixel density | 215 ppi |
| Brightness | 460 cd/m² |
Main camera
| Camera 1 | 13MP, wide-angle |
| Flash | LED flash |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 64 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | SC9863A |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | IMG8322 MP1 |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Fingerprint sensor, proximity sensor, accelerometer (G-sensor) |
| Location services | GPS, Galileo, A-GPS |
| Multimedia function | FM radio |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 2 years security updates |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, EDGE, GPRS, GSM, UMTS, WCDMA, HSDPA, HSPA |
| LTE frequency bands | B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n) |
| WLAN frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Ports | USB-C, 3.5mm jack |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Housing material | Plastic |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | On/off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Side, in the on/off switch |
| Weight | 185.4 g |
| Height | 166.4 mm |
| Width | 76.9 mm |
| Depth | 9 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | Built-in battery |
| Charging current specification | 10W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |