Skip to product information
Honor 200 Lite Midnight Black
€200,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.7 inch, Full HD, 90 Hz, 108 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Dimensity 6080, Android 14, 4,500 mAh
general
| Product types | Dual SIM mobile phone, Android mobile phone, Phablet, LTE Smartphone, 5G mobile phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile standard 5G |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,412 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Always On Display, Punch-Hole Display, Circadian Night Display, Dynamic Dimming |
| Pixel density | 394 ppi |
| Screen-to-body ratio | 93.7 % |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
Main Camera
| Camera technology | Triple camera |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 108MP |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, f/2.2, 5MP |
| Camera 3 | Macro, f/2.4, 2MP |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Digital zoom | 10x |
| Recording functions | Panorama, HDR, Night mode, Bokeh mode, Portrait mode, Pro mode, AI functions, Scene recognition, Slow motion |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
| Camera feature | RAW Image |
| DxO Mark (Camera index) | 86 |
| DxO Mark | 163 (max value awarded 05/2024) |
Selfie Camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, f/2.1, 50MP |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 6080 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| max CPU clock speed | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Ambient light sensor, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | MagicOS 8.0 |
| AI functions | Summarizing information, improved photo capture |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, NSA, SA |
| Local connections | WLAN, Wi-Fi Direct, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.1 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Physical buttons | On/off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 166 g |
| Height | 161.1 mm |
| Width | 74.6 mm |
| Depth | 6.8 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 4,500 mAh |
| Battery | Li-polymer |
| Battery features | Built-in battery, Fast charging function |
| Charging current specifications | 35W, 11V/3.2A |
Other Features
| Input method | Gesture control |
| Accessibility | One-hand mode |
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, Quick guide, SIM card tool, Screen protector (applied) |