Skip to product information
Honor 400 8GB 256GB Midnight Black
€311,00 EUR
5G mobile phone, 6.5 inch, HD, 120 Hz, 200 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Android 15, 5,000 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, dual SIM mobile phone, Android mobile phone, phablet |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest 5G mobile standard, in-display fingerprint sensor |
Display
| Display size | 6.5 inches / 16.51 cm |
| Display resolution | 2,736 x 1,264 pixels / HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display special features | Always On Display |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 200MP, 12MP |
| Camera 2 | 50MP |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| internal memory | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| max CPU clock rate | 1.4 GHz |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
Software
| available operating system | Android 15 |
| installed operating system | Android 15 |
Communication
| Mobile standard | 5G |
| local connections | Bluetooth, WLAN, dual-band WLAN |
| WLAN standard | WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| Port position | USB bottom |
Housing
| Color | black |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |