Skip to product information
Honor 600 8GB 256GB Orange
€552,00 EUR
LTE Smartphone, 6.57 inch, 120 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal storage, Snapdragon 7 Gen 4, 6,400 mAh
general
| Product types | LTE smartphone, 5G phone, dual-SIM phone, phablet, Android phone |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 67h |
| Reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,600 x |
| Ingress protection rating | IP68 |
General
| Market launch | 2026 |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.57 inches / 16.688 cm |
| Display resolution | 2,728 x 1,264 pixels |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display special features | Eye Care Display SGS, HDR Display, Always On Display |
| Brightness | 8,000 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | 4k video recording |
| Camera 1 | OIS, 200MP, f/1.9 |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, 112°, 12MP |
| Focus function | Autofocus |
| Digital zoom | 30x |
| Recording functions | Smile detection, Panorama, Self-timer, HDR, Macro, Night mode, Portrait mode, Pro mode, AI functions, Slow motion, Text scanner |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 50MP, f/2 |
| Selfie recording functions | Portrait mode, Smile detection, Self-timer, Gesture recognition, Night mode |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 7 Gen 4 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 722 |
| Dual SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Gyro sensor, Color spectrum sensor, Fingerprint sensor, Infrared sensor |
| Audio features | Stereo speakers |
Software
| User interface | MagicOS 10 |
| AI function | improved photo capture |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GSM, LTE, WCDMA, NR |
| Local connections | Bluetooth, WLAN |
Housing
| Color | orange |
| Housing material | Metal |
| Housing features | dustproof, splashproof, shockproof |
| Protection classes | IP68, IP69, IP69K |
| Weight | 185 g |
| Height | 156 mm |
| Width | 74.7 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 6,400 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | Fast charging function, Reverse Wired Charging |
| Charging current specification | 80W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |