Skip to product information
Honor Magic7 Pro 512GB Breeze Blue
€801,00 EUR
5G mobile phone, 6.8 inch, Full HD, 120 Hz, 200 MP, 12 GB RAM, 512 GB internal storage, Snapdragon 8 Elite, Android 15, 5,850 mAh
general
| Product Types | 5G Mobile Phone, LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet, AI Phone |
General
| Market Launch | 2025 |
| Series | Honor Magic |
| Smartphone Class | High-End |
| Product Highlights | bright display, optical camera zoom, latest 5G mobile standard, 3D facial recognition for faster unlocking, variable aperture, variable refresh rate |
Display
| Display Size | 6.8 inches / 17.272 cm |
| Display Resolution | 2,800 x 1,280 pixels / Full HD |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Display Features | Dolby Vision, LTPO Panel, Always On Display, HDR Vivid, adaptive refresh rate |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Brightness | 5,000 cd/m² |
Main Camera
| Camera Technology | Triple Camera, optical image stabilization, optical zoom, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.4-2, 23mm, OIS |
| Camera 2 | 200MP, periscope camera, telephoto camera, f/2.6, 69mm, OIS, 3x optical zoom |
| Camera 3 | 50MP, ultra-wide angle, f/2, 12mm |
| Flash | LED Flash |
| Focus Functions | Dual Pixel Autofocus, Phase Detect Autofocus (PDAF), Laser Autofocus (LDAF) |
| Image Stabilizer | optical (OIS) |
| Video Stabilizers | optical (OIS), electronic (EIS) |
| Optical Zoom | 3x |
| Digital Zoom | 100x |
| Recording Functions | HDR, Panorama, Continuous Shooting, Portrait Mode, AI Functions, Slow Motion, Time Lapse, Night Mode, Macro |
| Main Camera Video Recording | 4K (60/30/24fps), Full HD (240/120/60/30/25fps) |
| DxO Mark (Camera Index) | 153 |
| DxO Mark | 163 (max value awarded 05/2024) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/2, 22mm |
| Selfie Camera 2 | ToF Camera |
| Selfie Recording Functions | Portrait Mode, Smile Detection |
| Selfie Video Recording | 4K (60/30fps), Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal Storage | 512 GB |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon 8 Elite |
| Processor Core | Octa-Core (8) |
| Max CPU Clock Rate | 4.32 GHz |
| Graphics Processor (GPU) | Adreno 830 |
| Dual-SIM Technology | Dual-SIM Standby |
| SIM Cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory Card | without slot |
| Sensors | Proximity Sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-Sensor), Magnetometer, Fingerprint Sensor, Brightness Sensor, Infrared Sensor |
| Location Services | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Audio Features | Stereo Speakers, aptX-HD Support |
Software
| Available Operating System | Android 15 |
| User Interface | MagicOS 9.0 |
| AI Functions | Image Editing, Live Voice Translation, Live Text Translation, Improved Photo Capture, Information Summarization, Google Gemini |
| AI Features | AI Dual-Way Noise Reduction, AI Privacy Call, AI Notes, AI Image Editing |
Communication
| Mobile Standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile Data Communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, HSPA, HSDPA, SA, NSA |
| Local Connections | Infrared, Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN Standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 7 |
| WLAN Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB Standards | 3.2, OTG (On-The-Go), DisplayPort |
Casing
| Form Factor | Bar Phone |
| Color | blue |
| Case Material | Glass |
| Case Features | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection Ratings | IP68, IP69 |
| Physical Buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint Sensor Position | Front, in-display |
| Weight | 223 g |
| Height | 162.7 mm |
| Width | 77.1 mm |
| Depth | 8.8 mm |
Battery & Run Times
| Battery Capacity | 5,850 mAh |
| Battery | Silicon-Carbon Anodes |
| Battery Features | fixed battery, fast charging, wireless charging, reverse wireless charging |
| Charging Current Specifications | 100W, 80W Wireless Charging |
Other Features
| Input Method | Gesture Control |
| Integrated Security | Fingerprint, Face Recognition, Emergency SOS via Satellite |
| Scope of Delivery | Fast Charger, USB Cable, Protective Case, Quick Start Guide, SIM Card Tool, Screen Protector (applied) |