Skip to product information
Honor X5c Plus 64GB Ocean Cyan
€136,00 EUR
LTE Smartphone, 6.74 inch, HD, 90 Hz, 4 GB RAM, 64 GB internal memory, Helio G81, Android 15, 5,260 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
EU energy label
| Battery life per charge cycle | 52h 7min |
| Reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,000 x |
| Ingress protection rating | IP54 |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Honor X |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.74 inches / 17.12 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | TFT, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Dynamic Dimming |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, f/1.8 |
| Flash | LED flash |
| Digital zoom | 10x |
| Recording function | Portrait mode |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP, f/2.2 |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 64 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G81 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| max CPU clock rate | 2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mail G52 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Fingerprint sensor, Accelerometer (G-Sensor), Proximity sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Installed operating system | Android 15 |
| User interface | MagicOS 9.0 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Local connections | WLAN, Bluetooth, Dual-band WLAN, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.1 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | blue |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 186 g |
| Height | 167 mm |
| Width | 77 mm |
| Depth | 7.89 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,260 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | fixed battery, fast charging function |
| Charging current specification | 15W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | Charger, USB cable, protective case, screen protector (applied) |